Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
دسته‌بندی نشده

تعریف و چگونگی بافت شیرازه فرش

تعریف و چگونگی بافت شیرازه فرش

به نوارهایی که در دو طرف طولی فرش از ابتدا تا انتها قرار دارند، شیرازه یا کناره پیچ فرش گفته می شود.

این بخش از فرش در بافته های جدید معمولا لوله ای شکل و کاملاًمدور است . اما در فرشهای قدیمی بویژه فرشهای عشایری و روستایی ایران به شکل نواری به عرض ۲ الی ۴ سانتیمتر بوده اند.

شیرازه فرش همچون یک قاب فرش را احاطه وعلاوه بر زیبایی آن باعث استقامت لبه های طرفین فرش در مقابل سائیدگی و همچنین مقاومت فرش در مقابل ورود آب یا مایعات جاری می گردد.

بررسی بسیاری از قالیچه ها ودست بافته های قدیمی نشان می دهد که برای محافظت بیشتر آنها، بافندگان از موی بز به جای الیاف پشم برای شیرازه فرش استفاده می کرده اند. زیرا موی بز مقاوم ترین الیاف حیوانی است که رطوبت از آن عبور نمی کند و همچنین حشراتی همچون بید که الیاف پشم را به سهولت می جوند، نمی توانند آن را جویده و به داخل فرش نفوذ نمایند.

نحوه ایجاد شیرازه در کناره های طولی فرش چنین است که گلوله نخ ، از جنس پشم یا موی بز را آماده نموده و همزمان با بالا آمدن رجهای فرش ، گلوله مذکور را به دو تارهای کناری فرش می پیچند و بالا می آورند. این عمل معمولا همزمان با بافت فرش انجام می گیرد. اما دربرخی مناطق این عمل را پس از اتمام فرش انجام می دهند. به این ترتیب که چند عدد ازتارهای مشابه تار فرش را در کنار هم قرار داده و سپس گلوله نخ را که آماده شد از ابتدا تاانتها به دور تارهای مذکور می پیچند. به این ترتیب شیرازه فرش آماده شده است . سپس با استفاده از نخ و سوزن آن را به لبه فرش می دوزند. این کار با مهارت زیادی انجام می گیرد. اما با کمی دقت قابل شناسایی است . به این دو روش اصطلاحاً شیرازه های متصل و منفصل گفته می شود.

اگر شیرازه هنگام بافت فرش ایجاد به آن شیرازه متصل وچنانچه پس از اتمام فرش آماده ، و در کنار فرش دوخته شود به آن شیرازه منفصل میگویند. البته از لحاظ نحوه و شکل پیچش نخ پشم یا موی بز به دو تارهای انتهای فرش ،تفاوتهایی وجود دارد که باعث گردیده چهار نوع شیرازه در انواع فرش دیده شود.

آشنایی با انواع شیرازه ها و مهم تر آن که شیرازه هر فرش از نوع متصل است یا منفصل ، در تشخیص محل بافت کمک موثری خواهد نمود. بعنوان مثل تمامی فرشهای تبریز و برخی ازفرشهای شمال خراسان نظیر مشهد، کاشمر و سبزوار در طی هفتاد سال اخیر دارای شیرازه منفصل هستند، و فرشهایی نظیر اراک ، اصفهان ، کرمان ، بیرجند و طبس دارای شیرازه متصل می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا