دسته‌بندی نشده

مواد مورد استفاده در رنگبرداری فرش دستبافت

مواد مورد استفاده در رنگبرداری فرش دستبافت

مواد مورد استفاده در رنگبرداری فرش دستبافت

فرش دستباف در طول استفاده گاه دستخوش آسیب هایی همچون ریختن مواد چسبنده از قبیل قیر، چسب، رنگ های شیمیایی، رنگ های جوهری و روغنی ، چایی ،قهوه و نوشابه و …می گردد که زدودن آنها را از روی فرش، لکه گیری می گویند. چگونگی پاک کردن و لکه گیری موارد فوق هر کدام با مواد مخصوص و ترکیبات مشخص صورت خواهد گرفت و نیاز به تخصص خاص خود دارد.

رنگبرداری حرفه ایست که نیاز به تخصص بسیار زیادی دارد و مطالبی که درباره رنگبرداری و  به اشتراک گذاشته میشه صرفا جهت آشنایی شما با این شغل هست و توصیه میشه که به هیچ وجه بدون مشورت و کسب تجربه این عملیات رو انجام ندید.

برخی از موادی که سبب خارج شدن رنگ از الیاف میشوند:
  1. نمک سدیم سولفوریک با فرمول شیمیایی Na2SO4

یکی از موادی است که در امر شستشو و پاک کننده کاربرد فراوانی دارد، اکثر رنگ های بکارگرفته شده در الیاف با جنس پشم به واسطه ی رنگ های اسیدی یکنواخت کننده در حرارت بالا تا حداکثر بیست درصد از این مواد از الیاف قالی رانده میشود،زمان جوابگیری این عملیات ممکن است از نیم ساعت تا یک ساعت به طول بی انجامد.

  1. آمونیاک با فرمول شیمیایی NH3

برای آن دسته از رنگ هایی که به روش اول یا دیگر موادی که برای رنگرزی پشم بکار گرفته میشوند مانند: لولینگ،میلینگ،سوپر میلینگ جواب نمیدهد و از الیاف خارج نمیشوند به همین علت از درصد بسیار پایینی از آمونیاک استفاده میشود.

  1. پیریدین با فرمول شیمیایی C5H5N

یکی از مواد رنگبر شیمیایی که باعت آسیب رساندن کمتر به فرش میشود پیریدین میباشد که بسیار ملایم از روش های ذکر شده میباشد. حداکثر دو لیتر از این ماده در صد لیتر آب اضافه شود، توجه داشته داشته باشید که برای جلوگیری از عوارض سمی بودن این ماده حتما در فضای باز اینکار انجام شود.

  1. سدیم کربنات با فرمول شیمیایی Na2CO3

قلیای ضعیف که در دمای ۴۰ درجه حدود ۴ تا ۸ درصدی تهیه و در صورت زمان ۲۰ دقیقه ای باعث یکنواختی رنگ ها می شود.

پس از اتمام مراحل بالا استفاده از یک اسید ضغیف مانند استیک رقیق شده ضروری است زیرا Phفرش در حالت قلیایی است و باید خنثی شود.

از این نوع نمک بیشتر برای تولید شیشه استفاده می شود، همچنین برای بیرون آوردن رنگ های اسیدی از کرک و ابریشم فرش انتخاب مناسبی است زیرا این ماده بسیار ضعیف است. فقط با چهار تا حداکثر هشت درصد این ماده در چهل درجه سانتی گراد در مدت زمان سی دقیقه قسمت بزرگی از رنگ ها خارج میشوند.

  1. مواد کمکی غیر یونی

بسیاری از رنگ هایی که از ثبات بالایی برخوردار هستند مانند رنگ های اسیدی میلینگ و سوپر میلینگ،رنگ های متالیک یا پره متالیزه (که این مدل دارای سه نوع مختلف است)، رنگ های دندانه ای یا کرومی که این نوع در حالت عادی مولوکول های کوچکی دارد و با دندانه ثبات شستشوی آن ها به مراتب بالا میرود. این رنگ های ذکر شده با استفاده از مواد کمکی غیر یونی از الیاف فرش خارج میشوند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. با سلام . بسیار مطلب خوبی بود . لطفا بفرماییند برای فرش های وینتج هم همین مواد استفاده میشود . و منبع این مطلب را لطفا ذکر کنید. سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا