دسته‌بندی نشده

چطور خودمان قالیشویی کنیم

چطور خودمان قالیشویی کنیم

قالی و فرش می‌توانند تاثیر زیادی در دکوراسیون اتاق داشته باشند، که هر چند وقت یکبار نیاز به شستشو دارند. با دانستن نحوه قالیشویی، می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید.

رسیدگی به فرش و جاروکشیدن آن، از بین بردن گرد و خاک، حشرات و پاک کردن سریع لکه‌ها برای نگهداری از قالی و فرش ضروری هستند. برای ترمیم آسیب‌های وارده به فرش و شستشوی فرش‌های ظریف و حساس، بهتر است کار را به قالیشویی‌های حرفه‌ای بسپارید. اما رسیدگی و شستن فرش در اکثر موارد در خانه امکان‌پذیر است.

فرش را مرتب جارو بکشید

برای تمیز نگه داشتن فرش، چندماه یک‌بار آن را پشت و رو کنید و پشتش را هم جارو بکشید. جارو کشیدن پشت فرش باعث می‌شود ذرات ریزی که کف فرش گیر افتاده به سطح آن بیاید. بعد از این‌که این کار را کردید، فرش را برگردانید و سمت دیگر آن را هم جارو بکشید. برای فرش و قالی پشمی فقط از مکش جاروبرقی استفاده کنید، اما برای فرش و قالی مصنوعی از سری‌های دیگر جاروبرقی هم می‌توانید استفاده کنید. 

فرش را بچرخانید
اگر فرش و قالی همیشه در یک حالت و جهت باشند، رفت و آمد باعث می‌شود فقط یک طرف‌شان پا بخورد. پس بهتر است چند وقت یک‌بار فرش یا قالی را بچرخانید تا همه جای آن‌ها به یک اندازه پا بخورد. 

در اسباب‌کشی فرش و قالی را لوله کنید

این کار از تا خوردن فرش جلوگیری می‌کند. هم‌چنین وقتی فرش را لوله می‌کنیم، حمل و نقل و نگهداری از آن‌ها بسیار ساده‌تر می‌شود. اگر می‌خواهید قالی را به قالیشویی بدهید، حتما آن را لوله کنید. 

از محلول آب و سرکه سفید برای برق انداختن فرش استفاده کنید

سرکه سفید را با سه برابر آب ترکیب کنید و با استفاده از اسفنج آن را روی فرش بمالید. بهتر است فرش خیس نشود و فقط کمی مرطوب شود. سعی کنید فرش زیر نور آفتاب نباشد چون رنگش از بین می‌رود. 

روی فرش بوره بریزید

بخارشویی و شامپو فرش تا حد زیادی حشرات و محل زندگی آن‌ها را از بین می‌برد. بوره هم حشرات و تخم‌های آن‌ها را نابود می‌کند. بوره را روی فرش یا قالی بریزید و پس از ۲۰ دقیقه جاروبرقی بکشید. اگر حیوان خانگی دارید آن را از فرشی که رویش بوره ریخته‌اید دور نگه دارید. 

لکه‌ها را سریع پاک کنید

همیشه قبل از استفاده از مواد شوینده آن‌ها را روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید تا به آن آسیبی وارد نکنند. هیچ‌وقت نگذارید فرش روی زمین خشک بشود چون ممکن است به کفپوش آسیب برسد. روی فرش و قالی پشمی از شامپو فرش استفاده نکنید. شامپو فرش معمولا برای موکت مصنوعی طراحی شده است نه فرش و قالی پشمی. هم‌چنین پس از استفاده شامپو، فرش را به خوبی آب کشی کنید. اگر چیزی از مواد شوینده داخل فرش باقی بماند کثیفی را به خود جذب می‌کند. 

نحوه تمیز کردن مایعات

لکه‌های مایع را با فشار دادن یک حوله‌ی کاملا نخی روی آن‌ها پاک کنید. حوله را محکم روی لکه فشار دهید تا رطوبت کاملا به آن جذب شود. حوله را به شکل دایره‌ای روی فرش نمالید چون ممکن است به ساختار فرش آسیب وارد شود.

نحوه تمیز کردن انواع لکه

لکه‌های خاکی و معمولی را می‌توان با دستمال یا جاروبرقی پاک کرد. لکه‌های پیچیده و سمج معمولا به مواد شیمیایی اسیدی یا شوینده نیاز دارند تا پاک شوند. آمونیاک هم می‌تواند فرش را ضد عفونی و تمیز کند. 
  • اگر فرش یا قالی کاملا خیس شده، باید آن را به قالیشویی بسپارید. 
  • اگر لکه ناپایدار باشد، باید با آب و ماده‌ی شوینده کاملا شسته شود تا پخش نشود. استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی و یک دوم آب به پاک شدن لکه کمک می‌کند. این ترکیب را با استفاده از یک حوله‌ی نخی سفید روی لکه فشار دهید تا به آن جذب شود. 
  • در مواقعی که لکه‌ها باید با آمونیاک پاک شوند، فرش گران‌قیمت را به قالیشویی بسپارید. 
  • می‌توانید با استفاده از ترکیب سرکه با سه برابر آب و یک سوم مایع شوینده، بوی ادرار بچه‌ها و حیوانات را از بین ببرید. 
با استفاده از پنکه قالی را خشک کنید
برای از بین بردن رطوبت قالی آن را رو به روی یک پنکه پهن کنید. قالی را در هوای باز و زیر نور خورشید خشک نکنید چون رنگش آسیب می‌بیند. هم‌چنین نگذارید قالی روی زمین خشک شود چون به کفپوش آسیب می‌رساند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا