دسته‌بندی نشده

نقوش بته جقه در فرش و قالی ایرانی

نقوش بته جقه در فرش و قالی ایرانی
نقوش بته جقه در فرش و قالی ایرانی

بته جقه نگاره ای کهن و بسیار آشنا و زیبا در طرحهای قالی و نقشهای تزئینی ایران است که به شکل سروی سر به پایین مصور میشود.

این نگاره در بسیاری از هنرها و صنایع دستی ایرانی خصوصا در صنعت قالی بافی و گلیم بافی به کاربرده می‌شود.

تصویر آن را به آتش مقدس، به کاج، به نخل، به بادام، به گلابی و هم‌چنین به کیسه چرمی، به شکل باسمه‌ای مشت بسته و حتی به شیارهایی که برحسب اتفاق رودخانه جومنا در مسیر خود از دره کشمیر به جلگه هندوستان ایجاد می‌کند، تشبیه کرده‌اند.

مهمترین صنایعی که از نقش بته در آن استفاده شده است ، می‌توانیم به گلیم بافی ، قالی بافی ، کاشی ، شال بافی ، سفالگری ، خاتم کاری و نساجی اشاره کنیم.

انواع بته های مورد استفاده در طراحی قالی عبارتند از:

بته ی فرد – بته ی جمع – بته های دوقلو – بته های برهم سوار – بته مادر بچه ها دوقلو – بته قهر و آشتی – بته هشت گلی – کج بته – بته جقه برگی – بته کشمیری – بته جقه ی شاهی – بته شال – بته ترمه – بته خرقه ای – بته میری – بته سرابندی – بته قبادخانی – هشت بته ی کردستانی – بته بولوردی – بته تاکی

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. بسیار مفید
    فروشگاه اینترنتی برند فرش کاشان ، با هدف تسهیل در خرید فرش ماشینی با کیفیت و قیمت مناسب و ارئه کلکسیونی از طرح و رنگ و نقش فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه کاشان از شما دعوت بعمل می آورد از سایت فروشگاهی برند فرش کاشان دیدن به عمل آورید .
    brandfarsh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا