دسته‌بندی نشده

مواد اولیه به کار رفته در فرش دستباف

 
مواد اولیه به کار رفته در فرش دستباف

در بافت فرش دستبافت از الیاف طبیعی استفاده می‌شود. عمومی‌ترین این الیاف، پشم طبیعی است که از گوسفند بدست می‌آید. اما افزون بر این ماده اولیه مواد دیگری کاربرد دارد که از این جمله می‌توان به پنبه، ابریشم و کرک اشاره داشت. در میان این مواد اولیه مذکور، ابریشم و کرک به دلیل گران‌بها بودن، کم‌ترین کاربرد را دارد. اما در هر صورت هر یک از الیاف‌های ابریشم، پنبه، پشم و یا کرک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند که شناخت این ویژگی‌ها به نگهداری، حفاظت و حتی خرید فرش دستبافت کمک می‌کند.

خصوصیات انواع فرش دستباف بر اساس الیاف به کار رفته در بافت آن ها :

الیاف پشم به عنوان پرز فرش یکی از پرکاربردترین مواد در تولید فرش دستباف است. از این لیف در برخی از فرش‌های تولیدی به عنوان تار و پود نیز استفاده می‌شود که در این صورت فرش تمام پشمی گفته می‌شود. عموماً چنین فرش‌هایی دارای خاصیت‌های ویژه‌ای بوده و برگشت‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند. بدین دلیل خاصیت جذب رطوبت بالا، فشارپذیری مطلوب، رنگ‌پذیری مناسب و برگشت‌پذیری عالی از خاصیت فرش‌های پشمی به شمار می‌آید. اما این گروه از فرش‌ها نیاز به مراقبت بسیاری دارند. زیرا به طور عمومی الیاف پشم در برابر مواد اسیدی و قلیایی حساس بوده و باعث می‌شود تا استحکام آن از بین رفته و دچار پوسیدگی شود. همچنین این لیف مستعد بیدزدگی بوده و در صورت ایجاد شرایط مرطوب به سرعت دچار بیدزدگی می‌شود.

ابریشم از دیگر الیاف‌های کاربرد فرش به شمار می‌آید. البته این لیف به دلیل ارزش و هزینه بالای آن در مقایسه با پشم بسیار کاربرد کم‌تری دارد. این لیف از کرم ابریشم به دست می‌آید و از نظر خواص فیزیکی و حتی شیمیایی لیف، تشابه زیادی به نخ پشمی دارد. اما از تفاوت‌هایی نیز برخوردار است که مهم‌ترین آن فاقد جهت و برگشت‌پذیری می‌باشد. این خاصیت باعث شده تا لیف پشم بسیار براق و شفاف باشد. این لیف قابلیت کم‌تری در برابر جذب رطوبت داشته و مقاومت بیش‌تری در برابر بید و تخریب دارد.

پنبه نیز از دیگر الیاف‌های فرش دستباف است که تنها به عنوان تار و پود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لیف مقاومت خوبی در برابر کشش، خمش و رطوبت دارد. از این لیف جهت افزایش مقاومت و ثابت نگاه داشتن ابعاد استفاده می‌شده است. استفاده از این مواد باعث می‌شود تا فرش دچار کیست‌خوردگی نشده و به مدت طولانی شکل خود را حفظ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا