دسته‌بندی نشده

مشخصات فرش نایینی

مشخصات فرش نایینی

فرش نایین بسیار مرغوب است و استاندارد بالایی دارد. پشم و کرکی که در بافت این فرش ها استفاده میشود نو و خالص بوده و حتی میتوان گفت از حد استاندارد پشمهای ایرانی نیز بالاتر میباشد.
بافت فرش نایین

یکی از مهم ترین ویژگیهای فرش نایین کیفیت بالا و ظرافت بافت آن است .

ساختار فرش نائین نیز به گونه ایست که دارای دو پود میباشد.

این فرش ها از نظر بافت بسیار دقیق اند؛ بطوریکه نقایص بافت مانند کجی ، سره ، نزدن پود ، دو دست شدن ، چند رنگی ، و غلط بافی در آنها بسیار کم دیده میشود.

فرش های نایینی به شکل گره زدن بافته میشوند. گره ای که در آنها به کار میرود از نوع گره فارسی باف می باشد که این گره زدن گاهی به صورت یک جفتی یا دو جفتی انجام می شود.

فرشهای نایین معمولا بصورت ۶ لا یا ۹ لا و یک خفتی و دو خفتی بافته می شوند که می توان فرش های ۶ لا و یک خفت را ریزبافی و ظریف و با کیفیت بالا و فرش های ۹ لا و دو خفتی را با ظرافت و کیفیت پایینتر دانست.

 

رنگرزی فرش نایین

فرش دستباف نایین از نقطه نظر رنگ‌بندی یکی از نمادهای استفاده از رنگ‌های طبیعی و سنتی است و یکی از دلایل محبوبیت آن نیز همین ترکیب رنگ منحصر به فرد است.

رنگرزی در این ناحیه با استفاده از رنگ‌های طبیعی و سنتی انجام می‌شود که تفاوت اندکی با دیگر مراکز فرشبافی در ایران دارد و علی‌رغم رنگ‌های شمیایی که به صورت کمکی به کار برده می‌شود، رنگ‌های طبیعی هنوز رنگ‌های غالب در این ناحیه‌اند.

در فرش‌های دستباف نایین اصفهان در مجموع از ۱۱ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی استفاده می‌شود.

 

برای شستشوی فرش های نایین با بهترین کیفیت و با ضمانت سلامت کامل فرشتان، پیشنهاد ما به شما قالیشویی نگین اصفهان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا