دسته‌بندی نشده

شیرازه دوزی فرش در نگین اصفهان

شیرازه دوزی فرش در نگین اصفهان

شیرازه به موازات قالی و پس از اتمام هر رج در کناره‌های فرش بافته می‌شود تا تارها و یا همان چله فرش را رها کرده و مانع گسیختگی و وارفتگی گره‌های فرش و دو پود فرش شود.

از آن جائی که لبه های جانبی مانند قسمت های بالاو پائین فرش بیشتر در معرض سائیده شدن و استهلاک قرار دارند لذا هنگام بافت فرش چند تار جانبی قسمت های راست وچپ فرشینه را با استفاده از نخ های پود که از لابلای تارها گذرنیده شده اند به یکدیگر می تابانند و این عمل را به تدریج تا خاتمه بافت فرش ادامه می دهند. در صورتی که ای لبه های جانبی با مروز زمان سائیده شدند تنها با دوخت و با تابانیدن یک رشته از کلاف نخی جداگانه، متناسب با رنگ و نوع قالی به دور تارهای جانبی عمل ترمیم و استحکام بخشیدن به لبه های فرشینه را انجام می دهند. به این عمل در اصطلاح شیرازه دوزی می گویند که در طول حیات فرش ممکن است چندین بار تکرار شود بی آنکه ارزش تجارتی آن کاهش یابد.

عموماً شیرازه بنابر محل بافت که به دو گروه فارسی و ترکی قابل تقسیم است به صورت متصل (همزمان با بافت فرش انجام می‌شود) و منفصل (پس از اتمام کامل فرش، دوخته و سپس توسط مرمت‌گر به فرش نصب می‌شود) بافته می‌شود.

واحد رفوکاری در قالیشویی نگین اصفهان با ضمانت کتبی برای  انجام بهترین کیفیت رفو و شیرازه دوزی فرش آماده خدمت رسانی به شما هموطنان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا