دسته‌بندی نشده

روشهای محافظت از ریشه فرش

ریشه های فرش یکی از موارد ضروری هر فرش هستند  که نبود ، خرابی ، کثیفی و نامرتب بودن  آنها میتواند به شدت از زیبایی و جذابیت فرش شما بکاهد به طوری که فرشتان را بسیار کم ارزش جلوه دهد.

به همین دلیل مواردی را برای راهنمایی شما با روشهای محافظت از ریشه در ادامه بیان میکنیم :

روشهای محافظت از ریشه فرش

۱- جاجیم دوزی ریشه فرش

جاجیم  فرش یکی از روشهای محافظت از ریشه فرش است که ویژگی های زیر را دارد :

  • درچند طرح ارائه میشود
  • مقاومت خوبی دارد
  • آب و رطوبت به ریشه ها نخواهد رسید و در نتیجه پوسیدگی ریشه رخ نمیدهد.

جاجیم دوزی در صنعت فرش در دو طرح و رنگ سفید و قرمز مشاهده میشود و معمولا مشتریان با توجه به سلیقه خودشان یکی از این طرح ها را انتخاب میکنند . البته ناگفته نماند طرح و رنگ قرمز طرفدار بیشتری نسبت به سفید دارد.

جاجیم دوزی روی هر فرشی اعم از دستبافت ،  ابریشم ، ماشینی ، قالیچه با هر طرح و رنگی و هر نوع سایز و نقشه ای قابل اجرا است.

روشهای محافظت از ریشه فرش
۲- استفاده از کاور توری برای ریشه

یکی دیگر از روش هایی که از آن برای محافظت از ریشه ها استفاده می شود استفاده از کاور توری است که از انواع کاورهای مناسب برای ریشه فرش می باشد. کاور توری که در اصطلاح به آن کاور شیشه ای نیز گفته می شود موجب می شود که ریشه های فرش قابل مشاهده باشد.

استفاده از کاور توری ویژگی های زیر را دارد :

  • با استفاده از کاور به راحتی این امکان وجود دارد که ریشه فرش بر روی لبه های فرش محکم شود و در نتیجه از کثیفی فرش نیز جلوگیری خواهد کرد.
  • یکی دیگر از ویژگی های استفاده از کاور این است که به واسطه رفت و آمد ریشه های فرش کنده نخواهد شد.
  • کاور ریشه همچنین از پوسیدگی ریشه ها نیز جلوگیری بعمل خواهد آورد که آن هم به دلیل این است که موجب عبور جریان هوا خواهد شد.

 

۳- چسب زدن ریشه های فرش :

یکی از روش هایی که معمولا برای محافظت از ریشه در بین خانواده های ایرانی وجود دارد استفاده از چسب پهن است. استفاده از چسب پهن برای محافظت از ریشه فرش روشی غلط است هر چند ظاهرا ممکن است که فرش را از آلودگی ها محافظت کند ولی استفاده از آن مشکلاتی را بوجود می آورد که دیگر ریشه فرش شما مانند روزهای اول نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا