دسته‌بندی نشده

روشهای تشخیص فرش ابریشم اصل

روشهای تشخیص فرش ابریشم اصل

ابریشم طبیعی به عنوان یک الیاف خاص در دوخت و بافت فرش، گلیم، پارچه و لباس مورد استفاده می گیرد و ترکیب اصلی آن از نوعی پروتئین گرفته شده که در بدن کرم ابریشم وجود دارد. این پروتئین منجمد شده و طی فرایند های خاصی به الیاف ابریشم تبدیل می شود.

با اینکه ابریشم غیر طبیعی شبیه به ابریشم واقعی است، اما هیچوقت جای نوع طبیعی آن را نمی‌گیرد. زیرا فاقد خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد ابریشم اصلی است.

فرش‌هایی که از ابریشم مصنوعی بهره گرفته‌اند بسیار ضعیف‌اند، رنگ و زیبایی خود را بعد از مدت کوتاهی استفاده از دست می‌دهند. در صورتی که فرش ابریشم طبیعی سال‌ها عمر کرده، و طراوت و جلای خود را برای همیشه حفظ می‌کند.

۳ راه تشخیص ابریشم طبیعی اصل و غیر اصل

۱- قسمتی از فرش را با دست خود مالش دهید؛

ابریشم طبیعی باید در این حالت از خود گرما ساطع کند، و به کف دست شما این گرما منتقل شود. این روش یکی از ساده‌ترین راه‌های ممکن برای تشخیص اصل بودن قالی ابریشم است.

۲-روش دوم برای تشخیص ابریشم طبیعی از مصنوعی سوزاندن گوشه کوچکی از الیاف آن است.

الیاف ابریشم طبیعی بعد از نزدیک کردن شعله گر گرفته و خیلی زود تبدیل به خاکستر می شوند و رنگ خاکستر آن سیاه بوده و بوی سوختن مو می دهد

اما الیاف ابریشم مصنوعی بعد از سوختن خاکستری سفید رنگ و نرم و گچی باقی گذاشته و بوی آن شبیه به سوختن کاغذ است.

۳-برای تشخیص این دو نوع الیاف از هم می توانید از سولفات مس هم استفاده کنید.

ریختن سولفات مس روی الیاف ابریشم طبیعی آن را حل می کند. اما نوع مصنوعی آن با سولفات مس واکنشی نشان نخواهد داد و به همان شکل اولیه باقی می ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا