دسته‌بندی نشده

آسیب هایی که به فرش دستباف وارد میشوند

آسیب هایی که به فرش دستباف وارد میشوند

آسیب به حاشیه فرش :

پیشنهاد می شود آسیب هایی که به حاشیه فرش دستباف وارد شده است را هر چه زودتر ترمیم کنید، دلیل اصلی آن این است که اگر آسیب گسترش یابد پرزهای فرش استحکام خود را از دست داده و شل میشوند و یا حتی منجر به باز شدن آنها میشود.
حاشیه پایه و اساس فرش است که معمولا از جمله جاهایی ست که بیشتر در معرض آسیب قرار میگیرد. برای ترمیم و رفوی فرش دستباف به یک رفوکار مجرب و ماهر مراجعه کنید.
فرسوده شدن ریشه فرش :
اگر ریشه فرش شما فرسوده و پوسیده است میتوان آن را جایگزین کرد یا اگر میخواهید بلندتر شود و تراکم بیشتری داشته باشد، میتوان یک ریشه جدید از جنس ۱۰۰% پنبه استفاده کرد.
بید خوردگی فرش :
فرش ها دستبافی که الیاف پشم در بافت آنها به کار رفته باشد در معرض با حشره بید دچار بیدزدگی میش وند. برای رفوی نواحی بیدزده فرش باید بازبافی شود.
رنگ پس دادن فرش :
پشمی که در بافت فرش به کار برده میشود اگر با کیفیت نباشد و خوب رنگ نشده باشد باعث رنگ دادن فرش می شود.  یکی دیگر از علل رنگ دادن فرش به کار بردن مواد شوینده بی کیفیت و نامتناسب با فرش و شستن آن با آب بسیار گرم می باشد. دلیل سوم رنگ پس دادن فرش نداشتن اطلاعات کافی و درست در رابطه با شستن فرشی بوده که با دست بافته شده است.
بیشتر رنگ های فرش اسید فاست است به همین دلیل مواد رنگی و رنگرزی پشم در یک محیط اسیدی دارای ثبات بیشتری است.
لول شدن کناره فرش :
بسیاری از فرش های تمایل به جمع با لوله شدن در لبه ی فرش را دارند. این مورد زمانی رخ میدهد که بافنده بیش از حد فرش را شانه یا به اصطلاح کوبیده باشد یا پود ضخیم استفاده شده بیش از حد تاب خورده باشد یا در بعضی مواقع کناره های فرش محکم گره خورده باشد و تحت فشار زیادی قرار گفته باشد. تمامی این موارد ذکر شده میتواند علت جمع شدن حاشیه فرش باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا